Press "Enter" to skip to content

Dlaczego warto zdecydować się na opiekę domową nad osobami starszymi?

Osoby starsze często wymagają pełnej opieki, która pomaga im w codziennych zmaganiach ze zwykłymi z pozoru zadaniami. Niestety wiele osób nie może samodzielnie zajmować się swoimi bliskimi ze względu na wymagającą i czasochłonną pracę. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest opieka domowa, która wspomaga rodzinę w godzinach nieobecności. Dowiedz się, dlaczego właśnie to rozwiązanie jest najbardziej przyjazne dla osoby starszej.

Bez konieczności przebywania w specjalnym ośrodku

Ośrodki opiekuńcze dla osób starszych nie kojarzą się nikomu zbyt dobrze. Nawet jeśli są miejscami przyjaznymi dla seniorów, z pewnością nie przypominają rodzinnego domu. Dlatego większość osób nie chce się do nich udawać, a i rodziny niechętnie zgadzają się na takie rozwiązanie.

Znacznie lepszą alternatywą dla osób, które nie mogą całkowicie poddać się opiece nad osobą starszą, jest wynajęcie opiekuna domowego. Dzięki temu senior nie musi być odsyłany do żadnego ośrodka, co na pewno zapewni mu większy komfort, poczucie bezpieczeństwa i radość, zamiast przykrego osamotnienia.

Nie wymaga opuszczania domu na stałe

Wiele osób starszych jest bardzo mocno przywiązanych do swojego miejsca zamieszkania. Nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza jeśli wychowali się w tym domu oraz przeżyli wszystkie radości i smutki. Dla osób starszych jakakolwiek przeprowadzka to też poważne wyzwanie, dlatego często nie chcą opuszczać rodzinnego domu nawet wówczas, gdy nie mogą już mieszkać w nim sami, a rodzina nie ma możliwości przeprowadzić się do nich.

W takim przypadku, jeśli codzienny dojazd do domu starszej mamy albo starszego taty nie wchodzi w rachubę, zatrudnienie dla niej czy dla niego specjalistycznej opiekunki domowej będzie najlepszym rozwiązaniem. Opiekunka wspomoże seniora we wszystkich niezbędnych czynnościach, takich jak gotowanie, jedzenie czy higiena osobista, zadba także o przyjmowanie leków. Dzięki temu osoba starsza będzie w pełni zadbana, a jednocześnie pozostawi się jej odrobinę samodzielności i możliwość mieszkania w ukochanym domu.

Nie naraża bezpieczeństwa osoby starszej

Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle należy zatrudniać opiekę domową. Warto jednak rozważyć taką opcję, jeśli senior zaczyna dawać sygnały, że nie radzi sobie samodzielnie ze wszystkimi zadaniami, a młodsi członkowie rodziny nie mogą nadzorować go bez przerwy. To oczywiste, że obowiązki zawodowe i rodzinne nie pozwolą na pilnowanie starszej mamy lub starszego taty 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu. Almach – opieka nad osobami starszymi w Bydgoszczy – to rozwiązanie, które wspomoże całą rodzinę. Odciąży z obowiązków osoby młodsze, a starszym zagwarantuje pełne bezpieczeństwo w czasie nieobecności syna czy córki. Opiekun może pojawiać się w domu na kilka godzin, uzupełniając rodzinną opiekę. Dzięki temu wychodząc z domu, nikt nie będzie musiał obawiać się, że senior zapomni o zakręceniu gazu czy wody, przez co mógłby spowodować nie tylko szkody w domu, ale także narazić swoje życie. Taka kilkugodzinna pomoc będzie też z całą pewnością łatwiejsza dla psychiki seniora, który nie zawsze lubi spędzać czas z osobami nieznajomymi, niż całodzienne przebywanie w specjalnym ośrodku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *