Od tradycyjnych ćwiczeń po nowoczesne metody, profesjonalni fizjoterapeuci i rehabilitanci wiedzą, że nie ma jednego, uniwersalnego sposobu leczenia. Potrafią jednak dobrać odpowiednią metodę do konkretnego pacjenta. Zobacz, które techniki cieszą się największą popularnością.
Ćwiczenia
Sprawdzą się w przypadku każdego urazu. Łagodzą dolegliwości bólowe i zwiększają zakres ruchu. Ważne jest to, by dopasować je indywidualnie do pacjenta. Powinny wzmacniać konkretne partie mięśniowe. Mogą również skoncentrować się na ewentualnych zaburzeniach równowagi mięśniowej.
Należy pamiętać, że przyczyną wielu urazów jest siedzący tryb życia. Dlatego warto regularnie ćwiczyć. W ten sposób można uniknąć wielu dokuczliwych dolegliwości. Jeśli masz jakieś wątpliwości, fizjoterapeuta lub rehabilitant ułoży dla Ciebie indywidualny plan treningowy. Pokaże też prawidłową technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń. W ofercie specjalistycznych sklepów można znaleźć sprzęt rehabilitacyjny. Przyda się przy różnych ćwiczeniach.
Terapia manualna
Jest przydatna w wielu schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego. Może być świetnym dodatkiem do ćwiczeń i edukacji pacjenta. Przynosi ulgę i przygotowuje pacjenta do intensywniejszych zabiegów podczas tej samej sesji.
Specjalista koncentruje się tutaj na zmobilizowaniu tkanek. W ten sposób łagodzi ból, zwiększa zakres ruchu i zmniejsza stan zapalny. Chociaż terapia manualna może odnosić się do wielu rzeczy, najczęściej obejmuje rozciąganie, masaż i ćwiczenia wzmacniające. Usuwa ograniczenia ruchowe i pomaga pacjentowi w lepszym poruszaniu się.
Termoterapia
Krioterapia najlepiej sprawdzi się w przypadku urazów związanych ze stanem zapalnym i obrzękiem. Może być głównym elementem planu leczenia. Zwężając naczynia krwionośne, zmniejsza, a nawet zapobiega stanom zapalnym natychmiast po urazie.
Krioterapia może również zwiększyć mobilność stawu. Najczęściej rehabilitant wykorzystuje ciepło, by zwiększyć ruchliwość tkanek i zmniejszyć ból przed ćwiczeniami. Następnie stosuje terapię zimnem, by złagodzić stan zapalny i dolegliwości bólowe.
Terapia ciepłem stosowana jest najczęściej w przypadku urazów związanych ze skurczami mięśni i napięciem. Zmniejsza ból i zwiększa mobilność po niektórych kontuzjach, głównie związanych z tkankami mięśni, takimi jak mięśnie, ścięgna i więzadła. Zwiększa elastyczność tkanek.
Ultradźwięki
Wykorzystując fale dźwiękowe (niewykrywalne dla ludzkiego ucha) do generowania ciepła głęboko w ciele, terapia ultradźwiękami rozluźnia tkanek. Może być świetnym wprowadzeniem do terapii manualnej lub ćwiczeń. Specjalista stosuje fale dźwiękowe bezpośrednio i bezpiecznie na skórę.
Laseroterapia
Zwykle stosowana jest w przypadku urazów mięśni lub tkanki łącznej. Wykorzystuje określone długości fal światła do stymulowania gojenia. Zmniejsza stan zapalny, zmęczenie mięśni i ból. Zwiększa aktywność leukocytów. W ten sposób przyspiesza regenerację tkanek i zmniejsza ból. Ponadto zmniejsza ryzyko ponownego urazu. Sukces terapii laserowej uzależniony jest od dawki, mocy, długości fali i dokładnej diagnozy klinicznej.
Be First to Comment