Press "Enter" to skip to content

Zapobieganie reumatyzmowi

Reumatyzm jest chorobą, która nieleczona powoduje znaczne zniszczenie stawów. Osoby na nią cierpiące muszą zmagać się z bólem, obniżeniem sprawności fizycznej, a w skrajnych przypadkach nawet unieruchomieniem. Reumatyzmu nie da się wyleczyć do końca. Chorobę można jedynie zahamować w rozwoju oraz ograniczyć dolegliwości bólowe, które wywołuje. Wszystko to sprawia, że wiele osób szuka sposobów na przeciwdziałanie schorzeniom stawów. Zapobiegać reumatyzmowi można stosując odpowiednią profilaktykę. Należy jednak pamiętać, że nie ma 100% sposobu na zapobieganie schorzeniom reumatycznym.

Przyczyny chorób reumatyzmu

Najczęściej mianem reumatyzmu określa się każdy ból stawów. Należy jednak pamiętać, że reumatyzm może mieć wiele odmian. Schorzenia, o których najczęściej się słyszy to artretyzm, zapalenie stawów czy ich zwyrodnienie. Wszystkie one powodują odczuwany ból w stawach oraz nieleczone mogą prowadzić do ograniczenia poruszania się i zniekształceń. Większość ze schorzeń reumatycznych jest autoimmunologiczna, a przyczyna ich występowania nie jest znana. Sprawia to, że w przypadku reumatyzmu bardzo trudno jest mówić o skutecznej profilaktyce. Coraz nowsze badania medyczne wskazują jednak czynniki, które mogą wpływać na zwiększenie ryzyka reumatyzmu. Warto poznać te czynniki i ich unikać, ponieważ choroby reumatyczne są trudne do leczenia. Tak naprawdę pacjent zmaga się z nimi do końca życia, bo całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Terapie chorób reumatologicznych opierają się nie na wyeliminowaniu choroby z organizmu, ale spowolnieniu jej rozwoju oraz zniwelowaniu objawów.

Jak zapobiegać reumatyzmowi?

Zazwyczaj dolegliwości układu ruchu dopadają osoby w podeszłym wieku. Spowodowane jest to tym, że przez lata ich stawy narażone były na niszczenie. Na występowanie choroby reumatycznej narażone są przede wszystkim te osoby, które przez całe życie nie oszczędzały swoich stawów i nie dbały o nie. Przyczynami bólów może być np. ciężka praca fizyczna czy wyczynowo uprawiany sport. Dużym obciążeniem dla stawów jest również nadwaga oraz brak zachowania odpowiedniej postawy ciała. Wszystko to obciąża znacznie stawy i sprawia, że szybciej się one zużywają. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko te elementy sprawiają, że stawy się zużywają. Czasem choroby reumatyczne pojawiają się bez żadnej większej przyczyny, a ich szybki postęp powoduje takie  same uszkodzenia co wyżej wymienione czynniki. Ograniczając jednak zbędne kilogramy czy też zachowanie właściwej postawy ciała pozwoli zmniejszyć dolegliwości bólowe, nawet jeśli choroba wystąpi.

Sport a reumatyzm

Wiele sportów znacznie obciąż stawy, co może prowadzić do wystąpienia w nich zmian reumatycznych. Nie oznacza to jednak, że profilaktyka reumatyzmu zaleca całkowite zaprzestanie aktywności fizycznej. Ta jest niezwykle ważna, ale w niedużych ilościach i nie wyczynowo. Jeśli chce się zachować stawy w dobrej formie, należy postawić na sporty mało obciążające stawy. Do takich zalicza się spacery, nordic walking, jazdę na rowerze czy pływanie. Popularne biegi, aerobik czy podnoszenie ciężarów negatywnie wpływają na stawy. Warto również pamiętać, że aktywność fizyczna pod okiem rehabilitanta jest również jednym z elementów leczenia chorób reumatyzmu. Oznacza to, że nie wskazane jest rezygnowanie z niej, nawet już po wykryciu zmian w stawach.

Reumatyzm jako powikłanie

Reumatyzm może być również powikłaniem innego schorzenia, najczęściej zakaźnego. Dlatego też w unikaniu go pomoże dbanie o swój ogólny stan zdrowia. Warto zwraca uwagę przede wszystkim na doleczenie dolegliwość związanych ze stawami, infekcji, zapalenia pęcherza czy boreliozy. Szybkie wyleczenie chorób minimalizuje ryzyko reumatyzmu. Oprócz tego zalecenie jest również unikanie długotrwałego i dużego stresu.

Reumatyzm a genetyka

Podaje się, że wiele z chorób reumatyzmu może mieć również podłoże dziedziczne, genetyczne. W takich przypadkach schorzeniom nie da się zapobiegać. Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka, mogą jednak dbać o swoje stawy. Nie wyeliminuje to możliwości zachorowania na reumatyzm, ale może sprawić, że schodzenia będą mniej dotkliwe i bolesne. Jedyną  chorobą, która jest dziedziczona i której można zapobiegać, jest dna moczanowa, czyli artretyzm. W jej przypadku profilaktyka opiera się na stosowaniu właściwej diety opartej przede wszystkim na nabiale, warzywach i owocach. Wyeliminowanie z jadłospisu produktów, które przyczyniają się do wzrostu kwasu moczowego w organizmie, może sprawić, że artretyzm w ogóle się nie pojawi.

Zapobieganie choroba reumatyzmu nie jest proste. Nawet najlepsza profilaktyka nie wyeliminuje możliwości zachowywania. W wielu przypadkach choroby występują, ponieważ ich podłożem jest genetyka, a jej działania nie da się ominąć. Nie oznacza to jednak, że o stawy nie trzeba dbać. Zdrowa dieta, odpowiedni sport czy niewyziębianie stawów sprawia, że przebieg choroby będzie łagodniejszy, a samo schorzenie pojawia się później. O stosowaniu profilaktyki reumatyzmu powinny pomyśleć wszystkie osoby nie tylko te znajdujące się w grupie ryzyka.

[Głosów:17    Średnia:2.5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *