Baza wiedzy

RZS w Polsce – wyniki badania

Polska należała do grona 42 krajów, które wzięły udział w kampanii RZS: Dołącz do działania, aby lepiej zrozumieć reumatoidalne zapalenie stawów, w ramach której przeprowadzono globalne anonimowe badanie wśród osób chorych na RZS. Wzięło w nim udział ponad 10 tysięcy dorosłych. Polscy pacjenci stanowili jedną z najliczniejszych grup. Badanie ujawniło wiele istotnych informacji na temat jakości życia polskich chorych, przede wszystkim potrzebę większej współpracy pomiędzy reumatologiem
a pacjentem.

Choroba reumatyczna u dziecka – Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów (MIZS)

„Reumatyzm” to określenie potoczne. Większości z nas kojarzy się ze starością. A to nieprawda. Choroby reumatyczne, bo to właściwe określenie, dotyczą czasem nawet bardzo małych dzieci. W dużej części są to te same choroby co u dorosłych. Chorób reumatycznych rozróżniamy bardzo dużo – około 200. W wieku dziecięcym i u młodzieży do 16 roku życia najczęstszą, przewlekłą chorobą reumatyczną jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (w skrócie MIZS).

August Renoir

August Renoir wielki francuski impresjonista, znany głównie z malowania obrazów przedstawiających kobiety i dzieci. Około roku 1892, Renoir zaczął chorować na reumatoidalne zapalenie stawów. Miał wtedy około 50 lat, 10 lat później choroba przeszła w formę agresywną...

Édith Piaf – wspaniała piosenkarka mimo RZS

Édith Piaf urodziła się jako Édith Giovanna Gassion 19 grudnia 1915 w Paryżu. Jej matka pochodziła z Livorno we Włoszech, po ojcu była Francuzką, a po matce pół-Włoszką i pół-Berberyjką. Zarabiała śpiewając w kawiarni jako Line Marsa. Jej ojcem był uliczny akrobata, wcześniej występujący w teatrze. Edith swoje imię otrzymała po brytyjskiej pielęgniarce Edith Cavell, która w czasie I wojny światowej została stracona za pomoc w ucieczce francuskim żołnierzom z niewoli niemieckiej.

Miłość, szmaragd i …RZS

Mary Kathleen Turner (ur. 19 czerwca 1954 w Springfield, w stanie Missouri) – amerykańska aktorka, reżyserka i producentka filmowa i teatralna. Córka amerykańskiego dyplomaty Allena Richarda Turnera mieszkała w dzieciństwie na Kubie, w Wenezueli i Anglii - wszędzie tam, gdzie ojciec obejmował placówki.

Strony